مسابقه شطرنج Gemini و ChatGPT

ChatGPT - Gemini - شطرنج

تعداد زیادی از ما که شطرنج را دنبال می‌کنیم. قطعا با شنیدن اسم شطرنج و هوش مصنوعی یاد بازی معروف Deep Blue و قهرمان شطرنج جهان می‌افتیم. سال 1997 گری گاسپاروف و Deep Blue باهم مسابقه دادند و ماشین توانست قهرمان جهان را شکست دهد.

حالا با گسترش روزافزون هوش مصنوعی و مدل‌های مختلف، سایت Chess.com تصمیم دارد بازی هوش مصنوعی را تحلیل کند! البته پیش‌تر این سایت با مدل هوش مصنوعی Open AI یعنی ChatGPT یک دور بازی کرده بود و به نظر می‌رسد نتیجه جالب نبوده.

طبق خبری که این سایت منتشر کرده، این مدل نه تنها خوب بازی نمی‌گند که نظرات عجیبی هم درباره شطرنج دارد. مثلا کیش و مات که بخش خیلی مهمی از شطرنج است را قبول ندارد. به نظر ChatGPT شاید بهتر باشد به این حرکت اصلا توجه نکنید و بازی را ادامه دهید. نتیجه اینکه به این مدل برای شطرنج اصلا اعتماد نکنید.

مسابقه شطرنج بین GPT و Gemini چه؟

با توجه به حرکت عجیب GPT در شطرنج احتمالا انتظارتان از آن پایین آمده باشد. حالا سوال این است که مدل هوش مصنوعی گوگل چه می‌کند؟

اول از همه GPT تصمیم گرفت بازیکت شروع کننده باشد. این مدل بیشتر به حریفش فرصت می‌داد تا بتواند حرکتی بزند که ببرد ولی مدل گوگل همه را رد می‌کرد و اهمیتی نمی‌داد! GPT و Gemini هر دو از تجربه بازیشان درس می‌گرفتند و حرکتی جدید می‌ساختند که در نوع خودش جالب است.

نکته جالب این مورد اینجا است که هرکدام از آن‌ها در نوبت خود یک حرکت غیر مجاز انجام می‌دادند ولی آن یکی هشدار می‌داد و درخواست حرمت دوباره را داشت.

در این مسابقه شطرنج، GPT کاملا بهتر از Gemini عمل کرد. البته آنقدرها دور از ذهن نیست چون هر دوی این مدل‌ها را آموزش دادند تا به سوالات فلسفی و عمیق ما جواب بدهند. طبیعتا سوالاتی مثل حرکت شطرنج جزو این دسته از سوالات نیست.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *