Perplexity.ai، رقیب بزرگ گوگل در دسترس کاربران قرار می گیرد

Perplexity.ai، رقیب بزرگ گوگل

انتشار ChatGPT در 30 نوامبر 2022 با سر و صدای و واکنش‌ های زیادی روبرو شد. با ساخت این مدل، مشخص شد که مردم می‌خواهند همان سؤالاتی را که از گوگل می‌پرسیدند، از هوش مصنوعی بپرسند. اما معمولا ChatGPT پاسخی کوتاه به سوالات میداد یا به دلیل قدیمی بودن اطلاعات، مشکلات افراد را به خوبی برطرف نمی کرد.

استارت‌ آپ Perplexity در آگوست 2022 تأسیس شد و به طور تصادفی به ساخت یک موتور جستجوی مبتنی بر هوش مصنوعی پرداخت. این مدل اکنون بیش از 10 میلیون کاربر ماهانه دارد و به نوعی رقیب بزرگ گوگل است.

سوالی که مطرح می شود این است که چگونه Perplexity، کمتر از دو سال مشکلاتی را که هوش مصنوعی برای جستجو وحشتناک کرده بود، برطرف کرد؟

اینجاست که هوش مصنوعی یک میانبر ارائه می دهد. RAG که توسط محققان متا، دانشگاه لندن و دانشگاه نیویورک اختراع شد، هوش مصنوعی مولد را با یک “ریتریور” جفت می کند که می تواند داده های خاصی را از یک پایگاه داده پیدا کند و سپس به آنها ارجاع دهد، که برای تولید پاسخ به “مولد” ارسال می شود. . Bob van Luijt، یکی از بنیانگذاران و مدیر عامل شرکت زیرساخت هوش مصنوعی Weaviate می گوید: کاری که RAG انجام داد این بود که به توسعه‌دهندگان عادی، نه فقط افرادی که در گوگل کار می‌کردند، اجازه داد تا این نوع اپلیکیشن‌های بومی هوش مصنوعی را بدون دردسر زیاد بسازند. او اشاره می‌کند که منابع برای پیاده‌سازی RAG به‌طور رایگان در دسترس است.

شرکت هایی که از RAG استفاده می کنند

  1. Weaviate از RAG برای کمک به مشتریان خود استفاده می کند تا دانش عوامل هوش مصنوعی را بر روی داده های اختصاصی ایجاد کنند.
  2. انویدیا از RAG برای کاهش خطاها در ChipNeMo، یک مدل هوش مصنوعی که برای کمک به طراحان تراشه ساخته شده است، استفاده می‌کند.
  3. لاتیمر نیز از آن برای مبارزه با تعصب نژادی و تقویت صدای اقلیت استفاده می‌کند. و Perplexity RAG را به سمت جستجو تبدیل می کند.
Perplexity.ai، رقیب بزرگ گوگل

برای اینکه RAG کاربردی باشد، باید چیزی برای بازیابی داشته باشد. Perplexity از یک خزنده وب با طراحی خاص خود، معروف به PerplexityBot، برای نمایه سازی اینترنت استفاده می کند. Yarats می‌گوید: «هنگامی که سعی می‌کنیم در اطلاعات به‌روز، مانند اخبار، برتر باشیم، نمی‌توانیم هر روز یا هر ساعت یک مدل را دوباره آموزش دهیم. اما خزیدن در وب در مقیاس گوگل نیز عملی نیست. Perplexity فاقد منابع و زیرساخت های غول فناوری است. نکته ای که وجود دارد این است که سایت های خبری بیش از یک بار در هر ساعت به روز می شوند. از طرفی سایت هایی که بعید است به سرعت تغییر کنند، هر چند روز یک بار آپدیت می شوند.

Yarats می‌گوید Perplexity از دشواری مواجهه با گوگل آگاه است. همچنین Perplexity جستجوی تصویر را ارائه نمی‌کند، صفحات وب قدیمی را در حافظه پنهان نگه می‌دارد، به کاربران اجازه نمی‌دهد نتایج را به تاریخ یا زمان خاصی محدود کنند، یا نتایج خرید را درج نمی‌کند و فقط به چند ویژگی Google اشاره نمی‌کند که به راحتی قابل قبول نیستند. او همچنین معتقد است که گوگل با مشکلاتی روبرو خواهد شد که نه به اجرای فنی بلکه مربوط به تجارت تبلیغاتی موجود و بسیار سودآور است. او می گوید: «برای گوگل، محدودیت های زیادی وجود دارد. “بزرگترین آنها تبلیغات است!

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *