TacticAI ترکیب هوش مصنوعی با فوتبال

TacticAI ترکیب هوش مصنوعی با فوتبال

شرکت هوش مصنوعی گوگل یعنی DeepMind با همکاری تیم فوتبال انگلیسی لیورپول مدل هوش مصنوعی فوتبالی خود را ارائه کردند. مدل TacticAI با آموزش‌هایی که روی داده‌های مربوط به کرنر دریافت کرده، می‌تواند انقلابی در مربیگری ایجاد کند.

دیپ مایند ادعا می‌کند این مدل ضربات کرنر، اطلاعات و نحوه بازی بازیکنان در طول مسابقه را دریافت می‌کند. طبق اطلاعات دریافتی هم به مربی اطلاعات مختلفی می‌دهد. داده‌های این مدل براساس 7000 ضربه کرنر گل شده در فصل‌های 2020 و 2021 است.

این مدل از دو مدل مولد و پیش بینی کننده برای افزایش قابلیت استراتژیک استفاده می‌کند. مدل مذکور بر روی جنبه‌های مختلف فوتبال و اتفاقات داخل زمین تسلط دارد اما تمرکز اصلی روی ضربات کرنر است. کرنر بخش بزرگی از شوت‌های منجر به گل هستند. طبق اطلاعات لیگ برتر تعداد ضربات کرنر گل در 18 فصل گذشته بین 9 تا 14 درصد است.

TacticAI تعداد پاس‌های دریافتی و میزان موفقیت بازیکنان را می‌سنجد و برآورد می‌کند که کدام بازیکن ممکن است گل بزند. این تکنولوژی می‌تواند براساس اتفاقاتی که در زمین رخ می‌دهد نتایج را پیش بینی کند. به‌علاوه اینکه بعد از هر حرکت می‌تواند نتایج احتمالی آینده را هم بررسی و ارائه کند. اینگونه مربی مربوطه می‌تواند استراتژی و تاکتیک خود را در صورت نیاز تغییر دهد.

TacticAI ترکیب هوش مصنوعی با فوتبال
TacticAI

چرا تیم لیورپول؟

با توجه به اینکه عمده تمرکز این مدل بیشتر روی ضرباه‌های کرنر است این تیم بهترین انتخاب برای این مورد بوده است. آمار تیم لیورپول درباره گل‌های حاصل از ضربه کرنر، 13.8 درصد است. این میزان حتی از میانگین آمار لیگ برتر بیشتر است. این موضوع و قهرمانی‌های متعدد این تیم دلیلی است که بخواهد جایگاه بالاتری کسب کند.

شرکت دیپ‌مایند تا به‌حال مدل‌های مختلفی ارائه داده و می‌توان گفت در زمینه هوش مصنوعی جزو شرکت‌های برتر است. همکاری این شرکت با تیمی مانند لیورپول می‌تواند مشکلات گذشته گوگل را حل کند. به علاوه تیم لیورپول تیمی است که در لیگ اروپا پیشتاز بوده و قهرمانی‌های زیادی دارد. این اتفاق منجر به قدرت گرفتن این تیم و قهرمانی‌های بیشتری می‌شود.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *