ردپای کربن هوش مصنوعی جمنای گوگل

ردپای کربن هوش مصنوعی جمنای گوگل

گوگل در این سال‌ها اهداف محیط زیستی بسیاری را عنوان کرد. برخلاف اهداف نیک گوگل، به نظر می‌رسد انتشار گازهای گلخانه‌ای گوگل درحال افزایش است. این گازهای گلخانه‌ای میزان ردپای کربن گوگل را زیاد می‌کند و اکثر این گازها بابت هوش مصنوعی جمنای است.

هوش مصنوعی بیشتر از چیزی که افراد فکر می‌کنند می‌تواند برای کره زمین خطرناک باشد. شرکتی مانند گوگل ادعا می‌کند تا سال 2030 آلودگی ناشی از گرمایش زمین خود را در مقایسه با سال 2019 به نصف می‌رساند. اما از سال 2019 تا کنون تقریبا 50 درصد افزایش حجم داشته است.

ردپای کربن هوش مصنوعی جمنای گوگل

دلیل غالب این جهش آلودگی، انرژی دیتاسنترهای هوش مصنوعی است. این مراکز تشنه انرژی اند. مصرف برق این مراکز، یک میلیون تن آلودگی به ردپای کربن این شرکت اضافه کرد. این اتفاق یکی از بزرگترین منابع انشتار گازهای گلخانه‌ای توسط گوگل به شمار می‌آید.

گوگل قصد دارد هوش مصنوعی را در محصولات مختلف خود ادغام کند. این موضوع باعث نیاز بیشتر به انرژی است. انرژی بیشتر در دیتاسنترهای هوش مصنوعی مساوی با انتشار گاز گلخانه‌ای بیشتر است.

شرکت گوگل تخمین می‌زند، در سال 2023 دیتاسنترهایش 10 درصد مصرف برق جهانی را به خود اختصاص دادند. این آمار بسیار نگران کننده است. به همین دلیل گوگل اعلام کرد برای به حداقل رسیدن تاثیرات زیست محیطی تلاش می‌کند. تا سال 2030 نیز از انرژی بدون آلودگی کربن استفاده خواهد کرد تا کارشناسان و کاربران نگرانی بابت کره زمین نداشته باشند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *