مدل هوش مصنوعی سبک Gemma 2 معرفی شد

مدل هوش مصنوعی سبک Gemma 2 معرفی شد

گوگل از مدل هوش مصنوعی جدید و سبک خود Gemma 2 رونمایی کرد. این مدل نسخه دوم مدل چت بات سبک جما است. مدل پیشین دو نسخه 2 و 7 میلیارد پارامتری بود، اما نسخه حال حاضر 9 و 27 میلیارد پارامتر دارد. این به کاربران دسترسی وسیع‌تر و کارایی بهتری می‌دهد.

کاربران می‌توانند این مدل‌ها را روی لپ‌تاپ و رایانه‌های خانگی خود استفاده کنند. پردازنده گرافیکی انویدیا A100 مدل 80 گیگابایتی حداقل پردازنده‌ مورد نیاز است. این کار به گوگا کمک می‌کند هزینه زیرساخت کمتری بدهد. به علاوه می‌توان مدل‌های 9B و 27B را با گرافیک‌های دسکتاپ انویدیا RTX و جی‌فورس نیز اجرا کرد. توسعه دهندگان می‌توانند از طریق Google AI Studio به آن دسترسی پیدا کنند.

مدل هوش مصنوعی سبک Gemma 2 معرفی شد

مدلمدل هوش مصنوعی سبک Gemma 2 با 9 میلیارد پارامتر از رقبایی مثل Llama 3 بهتر عمل می‌کند. گوگل اعلام کرد که به زودی مدلی 2.6 میلیارد پارامتری عرضه می‌کند که بتوان آن را روی برنامه‌های تلفن هوشمند اجرا کرد.

از ادعاهای گوگل درباره این دو نسخه می‌شود به این موضوع اشاره کرد که داده‌های ورودی فیلتر شدند تا کمترین سوگیری در پاسخ‌ها وجود داشته باشد.

کاربران می‌توانند این دو مدل را که کاملا اوپن سورس عرضه شدند از وبسایت هاگینگ فیس دریافت کنند. هر دو مدل‌ها در اندازه‌های مختلف و سازگار با دستگاه‌های مختلف عرضه شدند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *