مقایسه Cloude 3 و ChatGPT: کدامیک بهتر است؟

مقایسه cloude 3 و ChatGPT

تقریبا یک سال پیش که ChatGPT برای اولین بار در دسترس عموم قرار گرفت راه برای همه چت بات‌ها باز شد. حالا یکی از مقایسه‌های این روزها درباره نسخه چهارم مدل زبانی ChatGPT و نسخه سوم Cloude است. ChatGPT 4 که معرف حضور همه هست، جدید‌ترین نسخه چت بات شرکت Open AI که توجه همه را جلب کرده است. بریم سراغ Cloude 3 که مدل زبانی استارتاپ Anthropic است. این نسخه Cloude سه شاخه مختلف دارد: Sonnet، Opus و Haiku.

این سه مدل خانواده Cloude 3 هرکدام یک سری ویژگی‌های خاصی دارند. مدل Haiku بین این سه مدل به صرفه‌تر و اقتصادی‌تری است. سرعت پردازش نتایج و رودی و خروجی به نسبت بقیه سریع‌تر است و البته که مناسب ترجمه و تعامل روزانه است.

مدل Sonnet هم نسبت به نسخه‌ها 2 و 2.1 خروجی خیلی بهتری از خود نشان داده است. این مدل یک حد متعادلی از سرعت و هوشمندی دارد و می‌توان از آن برای کارهای مختلف تخصصی استفاده کرد.

مدل Opus پیشرفته‌ترین و تخصصی‌ترین نسخه این خانواده است. هزینه استفاده از این مدل به نسبت بقیه گران‌تر درمیاید ولی برای کارهای هوشمندانه و خلاقانه‌تر کاملا توصیه می‌شود.

مدل‌های خانواده Cloude 3 از ChatGPT بهترند؟

طبق نتایج این 10 بنچمارک که در تصویر زیر هم می‌بینید، مدل Opus در همه مواردی که بررسی شدند از GPT-4 بهتر عمل کرده است. البته یکی از مواردی هم که به آن توجه کنید محدودیت واژه است. GPT-4 محدودیت 68 هزار کلمه‌ای دارد که در مقایسه با Cloude 3 و محدودیت 200 هزار کلمه‌ایش حرف خاصی برای گفتن ندارد! چرا؟ چون با همچین محدودیتی این مدل زبانی می‌تواند متن‌های طولانی‌تری دریافت کند و از آنطرف هم خروجی طولانی‌تری به شما ارائه کند.

برای خیلی از کاربران ChatGpt اینکه این استارتاپ از مکالمات برای آموزش مدل زبانی استفاده می‌کند امری ناخوشایند است. در این لحظه آنتروپیک اعلام کرده تمام پرامپت‌ها و مکامله‌ها بعد از بستن چت پاک می‌شوند. این امر بسیار مهمی برای بخش زیادی از مخاطبان و کاربران چت بات‌ها است.

حالا این همه از مزایای مدل زبانی آنتروپیک گفتیم، این را هم بدانید که مدل‌های Cloude از همه مدل‌های موجود در بازار هوش مصنوعی گران‌تر است! به جز این هم این نکته قابل ذکر است که این مدل گاهی اوقات در حل مسایل ریاضی یا پاسخ‌های قطعی و ارائه واقعیت ضعیف عمل می‌کند.

دیدگاهتان را بنویسید

نشانی ایمیل شما منتشر نخواهد شد. بخش‌های موردنیاز علامت‌گذاری شده‌اند *